18 Ocak 2011 Salı

1/32 Academy SUFA

 SUFA’nın evveliyatına girmeden kiti incelemeye başlayacağım. Zira bu inceleme yazısında SUFA’dan ziyade, bu modelin Hava kuvvetlerimizde kullanılan F–16 modellerine dönüşümüne değinmeye çalışacağım. Bu kit geneli itibariyle, aynı firmanın CG/CJ kitinin değiştirilmiş ve geliştirilmiş bir versiyonu. Yani Kutu içerisinden Tek kişilik modelinden çıkan bütün malzemeler hali hazırda bulunmakta. Firmanın tek kişilik modelini inceleyenler, bu modelin bizde kullanılan tüm F-16 versiyonlarına uygun olduğunu hatırlarlar. Keza SUFA kitinden çıkan parçalar ile de Hava kuvvetlerimizde kullanılan tüm versiyonları, biraz yan sanayi ile takviye ederek yapmak mümkün. Çünkü maalesef kitten çıkan tekerler bizde kullanılanlardan (Blok 30 ve Blok 40 ve bazı erken Blok 50 ler için) farklı, bunun için ya tek kişilik versiyondan bu tekerleri apartıcaksınız veya resin teker üreten firmalardan bizde ki modellere uygun tekerleri almak durumunda kalacaksınız. Benim bildiğim kadarıyla bu tekeri üreten iki firma var. Birisi cutting edge’in 32133 no’lu seti ki bunu bulmak biraz zor, diğeri ise yeni piyasaya çıkan whelliant firmasının 32005 nolu ürünü. İnternetten bu ürünle ilgili biraz inceleme yaptım teker üzerine good year firmasının amblemini yapmışlar ama bu yazılar biraz fazla belirgin gibi geldi gözüme. Yinede alıp incelemek gerekebilir diye düşünmekteyim. Yeri gelmişken şunu da eklemeliyim ki iniş takım yuvaları bu ölçekde ki bir model için oldukça sade verilmiş. Gerekli görenler resin setler ile zenginleştirebilirler. Bunun dışında sevindirici olan ön gösterge muhafazasının doğru biçimde kalıplanmış olması. Tek kişilik versiyonda büyük bir hata yapılarak, küp şeker gibi verilen muhafaza bu sefer orjinal haline daha çok benzemiş.
Kiti şu başlıklar altında değerlendirmeye çalışacağım;
·         Öncelikle gövde üstünde bizim uçaklarımızda olmayan bazı bölümleri tesviyelemek gerekiyor. Bunun dışında ki kısımlar bizde kullanılan tipler ile aynı özellikteler.
         Kutu içerisinden CG/CJ kitinde olduğu gibi NSI (Dar hava alığı) ve MCID (Geniş hava alığı) çıkmaktadır.C kitinin her iki seçeneği de ciddi şekil hatalarına sahip, ya düzeltilmeli, imkan bulunursa tamiya kitinin parçaları rainbow ten ya da HLJ den getirtilip bu kite uydurulmalı, ya da bazı firmaların ürettiği resin intakeler kullanılabilinir. Eğer elimde ki dokümanlar ve edindiğim bilgiler beni yanıltmıyor ise Türkiye’ye gelen ilk 12 model dar hava alıklarına sahip. Bu ilk gelen 12 adet F-16C/D modelinin Blok30B olduğu da yine internette ki kaynaklarda mevcut (www.F-16.net sitesinde bu sayı 13 olarak gözükmekte) Ancak bildiğim kadarı ile bu 12 model ve diğer Blok 30 modellerinin iniş takım kapakları düz ve tekerleri küçük oluyor. Maalesef kutu içerisinde buna uygun kapak ve tekerler yer almıyor.
         Kutu içerisinde General Electric ve Pratt&Whitney’e ait Egzoz nozulları, Türbin ve kompresör frameleri ayrı ayrı yer almakta. Ülkemizde kullanılan tüm F-16 modellerinde, General Electric F-110 motoru ve buna uygun egzoz nozulları kullanılmaktadır.
         Kutu içersinde tek kişilik modelinde olduğu gibi paraşütlü ve paraşütsüz dikey stabilizer seçenekleri mevcut. Buna istinaden Bizde kullanılan tüm Blok serilerini modellemek mümkün. Türk F-16’ların da Blok 30 ve Blok 40 modellerinin tamamı paraşütlü, Blok50 modellerin ise tamamı paraşütsüz kuyruğa sahipler. Ancak, paraşütlü kuyruk yapmak isteyenler ECM podlarının geleceği yerde bulunan kalıp farkını tesviye etmesi gerekmektedir. Zira “D” modellerinde, kuyruk üzerinde bulunan ECM podu bulunmamaktadır.
         SUFA kitinden oldukça fazla çeşitte mühimmat çıkmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz
         2 adet GBU-31(V)3 JDAM
         2 adet GBU-31(V)1 JDAM
         2 adet GBU-38 JDAM
         2 adet GBU-12 Paveway II LGB
         2 adet AGM-130
         2 adet AIM-120B AMRAAM
         2 adet Python-4
         2 adet AIM-9M
         2 adet AIM-9X
         2 adet AGM-88 HARM


Aynı zamanda
         1 adet AAQ-13 LANTIRN navigasyon podu
         1 adet LITENING hedefleme podu
         1 adet LANTIRN hedefleme podu da kutu içerisinde yerini almaktadır.
         Kitin avantajlarından biride Bizde kullanılan IFF antenlerinin kutu içersinden çıkması. Sadece IFF anteni ve paraşütsüz kuyruk seçilerek, model Blok50 olarak bitirilebilir.
         Kit içerisinde iki adet Kanopi yer almaktadır. Bunlardan bir tanesi renksiz diğeri ise renkli şekilde verilmiş. Takip ettiğim kadarıyla tamamı renkli olan kanopi bizde mevcut değil. Ya ön tarafı renkli arka tarafı renksiz veya tamamı renksiz kanopi kullanılmaktadır.
         Kokpit geneli, bu ölçek için zayıf gözükse de kullanılabilir. Ancak fırlatma koltukları benim pek hoşuma gitmedi. Bunları değiştirmek için çok fazla seçenek de zaten piyasada mevcut. Sadece parasını ödeyip ürünün kapıya gelmesi beklenebilinir.  Kit içerisinden Birisi geniş birisi dar olmak üzere 2 farklı HUD çıkıyor. Bunlardan birisi normal, birisi Lantirn sistemleri ile uyumlu WARHUD İki tip de bizde kullanılıyor. Referanslarınıza göre bunlardan birisini seçerek modelinizi tamamlayabilirsiniz.
         Kitten iki parçalı radome çıkıyor. Neden böyle yapıldığı konusunda pek fazla bilgim  yok lakin tek kişilik modelinde bu radome tek parça. (Tek korkum ölçülerinin farklı olması) Önce D modelini yaparım diyorsanız kullanabilirsiniz. Kitin tek kişilik versiyonuna göre diğer bir avantajı da pitot ve AOA (Angle of Attack) lar’ın alüminyum olarak çıkması. Tabii bunlar tek parça radome da nasıl durur bunu da denemek lazım.
         Kit içersinden
         1 adet 300 galonluk gövde altı yakıt tankı
         2 adet 370 galonluk kanataltı yakıt tankı
         2 adet 600 galonluk kanataltı yakıt tankı çıkmaktadır.
Ancak bu 600 galonluk yakıt tankı sufa modellerinde kullanılıyor. her ne kadar  bazı teknik kaynaklar türk f-16 larında da 600 luk tankların kullanılabilmesi için gerekli donanımın bulunduğunu söylese de böyle bir uygulamanın yapıldığı bilgisi mevcut değil.  Bizde kullanılan 370 galonluk yakıt tankı bunun yanında kürdan gibi gözüküyor. Zannedersem İsrailliler bunu Dünya turu atmak için kullanıyorlar.
Gelelim filmin koptuğu yere. Tabii ki kutu içerisinde Türk çıkartma seti aramak abesle iştigal olur. Bunun için mecburen yan sanayi’ye başvurmak gerekiyor. Bunlar içerisinde en kapsamlı olanı Zotz decal. Bu firmaya ait 32007 no’lu üründe, tüm filolarımıza ait uçakları yapmak için gereken çıkartmalar mevcut. Ancak bu set “C” modelleri için. Bu yüzden rakamlarla biraz oynayıp uygun kuyruk numarası elde edilebilinir. Bu set uzun sayılabilecek bir süredir piyasada olduğu için bazı filolara ait filo amblemleri değişti. (Güncelliğini koruyan filolar:141.Filo–142.Filo–143.Filo–152.Filo–162.Filo–191.Filo ve 192.Filo.) Bu set içerisinde Rescue/Kurtar işaretleri ve Turuncu üçgen şeklindeki fırlatma koltuğu işaretleri yer almaktadır. Rescue/kurtar işaretinin rengi biraz koyu gibi ama ben bunu kullanma taraftarıyım. İkinci seçenek ise Babibi decal. Bu firmaya ait çeşitli decal setleri de yine piyasadan temin ediliyor. Bir seçenek de kedidecal ancak onu bulmak artık çok zor. Diğer bir konu ise bakım işaretleri. Bu işaretler CG/CJ kitinde maalesef low-wiz, yani gri şekilde verilmişti. İsrail uçakları da bizim uçaklarımız gibi turuncu renkli bakım işaretlerini kullandıklarından bu sorun ortadan kalkmış oluyor. Ancak yetersiz kaldığını düşünürseniz bunlar içinde yan sanayi ürünler bulmak zor değil. Bunlarda sulu ve kuru çıkartma olarak satılıyor. Burada bir noktaya daha dikkat etmek gerekiyor. Bazı filolarımızda bulunan uçaklarımızın gövde üstünde ulu önder Atatürk’ün imzası bulunmaktadır. Bunlar yine Babibi ve Kedidecal’in setlerinde mevcut ama Zotz decalin içeriğinde yok